Anasayfa
Geri Dön

8. Avrupa Türkçe Süreli Yayınlar Sempozyumu Amsterdam’da Yapılıyor

“Londra’dan Pekin’e Türk Toplulukları ve Yeni İpek Yolu Projesi”, 3 Mart 2018 Cumartesi Amsterdam’da gerçekleşecek sempozyumda konuşulacak.

  “Londra’dan Pekin’e Türk Toplulukları ve Yeni İpek Yolu Projesi”, 3 Mart 2018 Cumartesi Amsterdam’da gerçekleşecek sempozyumda konuşulacak. 

Türkiye, Almanya, Belçika, Fransa, Makedonya, İngiltere, Hollanda, Doğu Türkistan, Fas, Arnavutluk’tan STK ve medya temsilcilerinin katılacağı çalıştaya birçok kuruluş partnerlik yapıyor. Sempozyumu organize eden Türkevi Araştırmaları Merkezi Başkanı Veyis Güngör’ün verdiği bilgiye göre, sekizincisi organize edilen Uluslararası sempozyumda Yeni İpek Yolu Projesi üç ayrı oturum halinde yapılacak ve bunlarda, ’’ Yeni İpek Yolu Projesi; hedefleri ve yeni küresel entegrasyon modeli, Yeni İpek Yolu Projesi; Türk toplulukları, kültür, ve sivil toplum etkileşimi ve Yeni İpek Yolu Projesi; yerelden küresele Türkçe basın yayın ve medyanın rolü’ konuşulacak.

Sempozyuma TÜRK KONSEYİ Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi, TÜRKSOY - Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi, Makedonya Bilimler ve Sanatlar Akademisi Stratejik Araştırmalar Merkezi, Avrupa Türkleri Düşünce Platformu, Hollanda Centre for Public Debate, Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü, Dünya Uygur Kongresi’nden temsilciler de katılacak.

Sempozyum programı Hollanda Türkevi Araştırmalar Merkezi, UKID Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği (Türkiye), Avrasya Yazarlar Birliği (Türkiye), Avrupa Türk Basın Yayın ve Gazeteciler Birliği (Almanya), Belçika Türkçe Medya Birliği (BTMB), Eurovizyon Gazetesi (İngiltere), Yeni Balkan Gazetesi (Makedonya), Alsar Vakfı (Arnavutluk), EkoAvrasya Derneği (Türkiye), Avrupa Türkleri Düşünce Platformu (Belçika), Türk-Alman Yazarlar Birliği (Almanya), Paradigma Araştırma Merkezi (Kosova), HABER Gazetesi (Hollanda), Türkiye-Fas İş Konseyi (Fas), Hollanda Uygur Vakfı (Hollanda) Kanal Avrupa Televizyonu (Almanya) işbirliği ile gerçekleştiriliyor.

Günün Diğer Haberleri