Anasayfa
Geri Dön

DİTİB’de 'Mutlu Yuva' konulu konferansa yoğun ilgi

Almanya'nın Konz kentinde konferans veren emekli İstanbul Başvaizi Mustafa Akgül, mutlu bir yuvanın formülünün sadakat, sevgi, saygı ve sabır olduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliğince (DİTİB) düzenlenen "Mutlu yuva" temalı konferansta konuşan Akgül, Kur’an-ı Kerim’in kainatın yaratılışından, oluşumuna kadar bizlere çok fazla ipuçları verdiğini ifade ederek, Müslümanların Kur’an-ı idrak etmede, anlamada ve yaşamada geride kaldığını söyledi.

Batılı bilim adamlarına atfedilen pek çok buluşun Kur’an-ı Kerim’de yer aldığını ifade eden Akgül, önemli olanın Kur’an-ı Kerim’i doğru anlamada, anlatmada ve yaşamada gençlerimize önemli görevlerin düştüğünü söyledi.

Mutlu yuvanın formülünü anlatan Akgül, "Aile içinde kalp kırmak çok kötüdür. Eşler birbirinin kalbini kırmamak için birbirine karşı hassas davranmalı. Mutlu yuva cennetin, mutsuz yuva da cehennemin bir şubesidir. Mutlu yuvanın formülü; sadakat, sevgi, saygı ve sabırdır." dedi.

Akgül, şöyle devam etti:

"Evlilik sıkıntıya düştüğünde çiftler dinimizce evliliklerini kurtarmak için sonuna kadar uğraşmalı, her çabayı göstermelidir. Evlilikte ve evlilik öncesinde dört dörtlük insan aranmamalıdır. Çünkü kimse mükemmel değildir. Eşler arasında her hata birbirlerinin yüzüne vurulmamalı. Evlilikte eşler birbirlerinin hataları örtmeli, birbirini sabırla dinlemelidir. Bir yuva yıkılmaya yüz tutmuşsa kadın tarafından bir kişi ve erkek tarafından bir kişi olmak üzere birer hakem olmalıdır. Bu hakemler tarafların avukatlığını yapmak için değil aileyi, yuvayı kurtarmak için bir araya gelmelidir."

Akgül ayrıca Mainz, Wörrstadt, Neuwied, Ingelheim, Landau ve Worms kentlerindeki cami derneklerinde de konferans verdi.
 

Ercüment Aydın / Konz

Günün Diğer Haberleri